BAŞKAN YAVUZ “ENGELLİLER HEPİMİZİN ONLARA SAHİP ÇIKALIM” « Hatay Yeni Haber Gazetesi

25 Şubat 2024 - 19:07

BAŞKAN YAVUZ “ENGELLİLER HEPİMİZİN ONLARA SAHİP ÇIKALIM”

reklam
BAŞKAN YAVUZ “ENGELLİLER HEPİMİZİN ONLARA SAHİP ÇIKALIM”
Son Güncelleme :

09 Mayıs 2019 - 13:28

130 views

BAŞKAN YAVUZ “ENGELLİLER HEPİMİZİN ONLARA SAHİP ÇIKALIM”

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan YAVUZ’ 10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle yazılı bir mesaj yayınladı.

“Engelli insanlara acımak yerine onları hayata bağlayacak davranışlarda bulunup yaşamlarını kolaylaştırarak mutlu olmalarını sağlamalıyız” diyen Başkan Yavuz mesajında şunları söyledi;

“Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Engelliler Haftası, engelli olarak tanımlanan bireylerimizin haklarına dikkat çekilmesi ve bir farkındalık yaratılması açısından oldukça önem arz etmektedir.

Engellilik insanların ortak sorunu olup, doğuştan veya daha sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal  yetkilerini çeşitli derecelerde kayıp etmiş ,normal yaşamın gereklerine uymama olup, her insanın başına gelebilecek  ve gerçekleşen engelli olma hali, insanın her an karşılaşabileceği durumlardan biridir. 10-16 Mayıs tarihlerinin Engelliler Haftası olması, engelli vatandaşlarımızın sadece bir gün veya bir hafta hatırlanması anlamına asla gelmemelidir. Engelliler Haftası, senede bir hafta da olsa engelli vatandaşlarımızın sorunlarının gündeme getirilmesi, her birey gibi onların da kendi hayatlarını bağımsız ve iyi şartlarda yaşama hakkı elde edebilmeleri gibi hususlarda toplum, devlet ve hükümet yetkilileri nezdinde seslerini duyurmaları ve farkındalık yaratılması açısından oldukça önemlidir. Engel değil destek olalım. Engellilerimizin önündeki en büyük engel sevgisizliktir.

Engelliler Haftası; Yalnız Ülkemizde değil, Birleşmiş Milletlere üye 156 Ülkede aynı zamanda değerlendirilmektedir. Hayatın bir gerçeği olarak insanlarda doğuştan, bir hastalık nedeni ile veya bir kaza sonucu bedensel veya ruhsal bozukluklar olabilmektedir. Hiç kimse yarın engelli duruma düşmeyeceğinin garantisini veremez. Her insanın başına gelecek bu durum karşısında, bireysel ve toplumsal olarak duyarlı olmalı, engellilere karşı her zaman saygılı davranıp, onlara yaşama sevinci vermelidir.

Toplum içerisinde önemli bir nüfusu oluşturan engelli vatandaşlarımızın çalışma hayatı, eğitim, sağlık ve sosyal haklardan yeterince yararlanmaları devletimizin en önemli hedeflerindendir. Devletimiz bu kapsamda sosyal devlet olmanın da bir gereği olarak eğitim, sağlık, istihdam haklarına ait hizmetleri engelli vatandaşlarımıza sunmaktadır. Son yıllarda engellilere yönelik çıkarılan yasalarla uygulamaya konulan bakım ve rehabilitasyon hizmetleri, evde bakım hizmetleri, danışmanlık ve destek hizmetleri, ilçemizde de yoğun bir şekilde yürütülmektedir. Bu kapsamda ilçemiz genelinde bulunan engellilerimize yönelik Kırıkhan Belediyesi tarafından evde temizlik ve bakım hizmetleri verilmektedir. Birçok engellimize de Umut Evleri’nde bakımları sağlanmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşama aktif olarak katılma konusundaki sıkıntılarını ortadan kaldırmaya ve tüm vatandaşlarımıza sunulan kamusal hizmetlerden sorunsuz bir şekilde yararlanabilmelerine yönelik hükümetimizin çalışmaları da her geçen gün artarak devam etmektedir. Unutmayalım ki engeller sevgiyle, destekle ortadan kalkar.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm insanlığa engelsiz, sağlıklı günler ve mutlu yarınlar diliyorum. Her sağlıklı insanın da engelli adayı olduğu gerçeğinin unutulmaması temennisiyle, tüm engelli vatandaşlarımıza aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ömür diliyorum.” dedi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.