Avcı: Emekçiler seslerini yükseltmeli « Hatay Yeni Haber Gazetesi

25 Haziran 2024 - 02:07

reklam

Avcı: Emekçiler seslerini yükseltmeli

SES Hatay Şube Eş Başkanı Meryem Avcı, Dünya Sosyal Hizmet Günü dolayıısyla bir basın açıklaması yaptı.

Avcı: Emekçiler seslerini yükseltmeli
Son Güncelleme :

18 Mart 2021 - 0:01

185 views

SES Hatay Şube Eş Başkanı Meryem Avcı, Dünya Sosyal Hizmet Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

Başkan Avcı açıklamasında, “Her yıl Mart ayının üçüncü Salı günü, Dünya Sosyal Hizmet Günü olarak adlandırılmakta, sosyal hizmet emekçileri tüm dünyada bugünü mesleki bir gün olarak görmekte ve seslerini yükseltmektedirler. Pandemiyle (Covid-19) birlikte, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, LGBTİ, mülteci, yoksul, hapishanedeki mahkum başta olmak üzere hakları elinden alınan veya hakları daha fazla korunmaya ihtiyacı olan insanlar, insan hakları çiğnendiği ya da insan haklarının gerekleri yerine getirilmediği için daha fazla psiko-sosyal sorunlarla karşı karşıya kalmakta, yalnızlaşmakta ve çaresiz hale gelmektedir.

Bu çerçevede her geçen gün insanın insan olduğundan dolayı sahip olduğu hakları korumaya ve bu hakları geliştirmeye daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. İşte bu koşullar içerisinde bu ihtiyaçlara cevap verebilmek için sosyal hizmet emekçileri, toplumun en dezavantajlı ve mağdur edilmiş kesimleriyle zor koşullarda çalışır.

REKLAM


TÜM YURTTAŞLARIMIZI HAKLARINI SAVUNMAYA DAVET EDİYORUZ
Biz bugün burada pandemi koşullarında tüm sosyal hizmet emekçilerinin sesi olarak itirazlarımızı ve taleplerimizi bir kez daha haykırıyoruz: Gasp edilen sosyal hizmet tazminatımızı istiyoruz! Pandemi süresince ek ücret ödenmeli! Hakkımız olan saha tazminatını istiyoruz! Tüm sosyalhizmet emekçilerinin en doğal hakkı olan servis ve yemek hakkını istiyoruz! Tüm sosyal hizmet emekçilerine 3600 ek gösterge talep ediyoruz! Yatılı ve Gündüzlü tüm sosyal hizmet kuruluşlarında güvenceli çalışmak istiyoruz! Keyfi cezaları, sürgünleri, tehditleri, yıldırmaları kabul etmiyoruz! Tüm sosyal hizmet emekçileri olarak; ödülü sözlü, cezayı yazılı vermenizi kabul etmiyoruz! Normalleştirmeye çalıştığınız mobbing uygulamalarını kabul etmiyoruz! Sosyal hizmetler alanında en düşük ücret düzeyi yoksulluk düzeyi üzerine çıkarılmalı, Çalışanlara yönelik hak ihlallerine karşı önlem alınmalı, Özlük hakları düzenlemeler ve iyileştirmeler yapılmalı, Pandemi sürecinden kaynaklı sosyal hizmet alanına yönelik yıpranma payı verilmeli, Sosyal hizmet alanında istihdam sayısı arttırılmalı, iş yükümüz azaltılmalı, Sosyal Hizmet alanında meslek gruplarının görev tanımları yapılmalı, her mesleğin özgünlüğü ilgili olarak meslek temsilcileri ile ortak çalışmalar yürütülmeli, Sosyal hizmetler alanında çalışan emek ve meslek örgütleri hizmetlerin planlanmasından sunulmasına kadar karar süreçlerine dahil edilmelidir. Dünya Sosyal Hizmet Günü’nde son mesajımız; Bölünmemiş bir insanlık için mesleklerimizin savunuculuk ve hak temelli bakış açısıyla tüm yurttaşlarımızı dil, din, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce vb. yönünden ayırt edilmeden haklarını savunmaya ve haklarının gereklerinin yerine getirilmesini talep etmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

REKLAM

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.