AFET SONRASINDA DA TÜRKİYE – KORE DOSTLUĞU DEVAM EDİYOR « Hatay Yeni Haber Gazetesi

7 Aralık 2023 - 12:46
reklam

İki ülke arasında uzun yıllar öncesine dayanan ve Türkiye’nin Kore Savaşı’ndaki desteğiyle devam eden “Kore-Türk Kardeşliği” 06 Şubat 2023, 04.17’de gerçekleşen büyük yıkım sonrasında da güçlenerek devam ediyor.

Afet sonrasında Hatay’a insani yardım ulaştırmak için ülkelerinden yola çıkan Kwibong Hwang ve eşi Miyoung Kim’in, o dönemde Harbiye Semihe-Mehmet Karaali Ortaokulu Müdürü Abdullah ÇAPAROĞLU’nun sorumlusu olduğu Harbiye Hidropark Çadırkent”e giderek şehrin durumunu görmesiyle uzun ve yoğun bir yardım süreci başladı.

Kwibong Hwang ve Miyoung Kim, “Harbiye Semihe-Mehmet Karaali Ortaokulu”nun deprem sonrasındaki durumunu görmek istemeleri ve gereken destekleri sağlamada gönüllü olduklarını belirtmeleri üzerine okulla sürekli temasta kaldılar. Süreç boyunca öğrencilerin sağlıklı bir şekilde eğitim-öğretim hizmetlerinden yararlanabilmeleri adına okula yirmi adet klima, yüzlerce kitap, çeşitli voleybol antrenman malzemeleri ile ikişer takım forma gibi bağışlarda bulunan ve aynı zamanda isteyen öğrencilere verdikleri Korece kursuyla iki ülke arasındaki dostluğun öğrenciler tarafından da benimsenmesi için önemli adımlar atan Kwibong Hwang ve Miyoung Kim halen okulla irtibat halinde olup düzenli aralıklarla ziyaret etmektedir.

Şehrimizin başta devletimiz ve yerel halkımızın çabası olmak üzere Kwibon Hwang ve Miyoung Kim gibi pek çok farklı ülkeden değerli gönüllülerin destekleriyle daha hızlı bir şekilde ayağa kalkacağını umuyoruz.

22 Nisan 2023 - 2:28

7 views

AFET SONRASINDA DA TÜRKİYE – KORE DOSTLUĞU DEVAM EDİYOR

İki ülke arasında uzun yıllar öncesine dayanan ve Türkiye’nin Kore Savaşı’ndaki desteğiyle devam eden “Kore-Türk Kardeşliği” 06 Şubat 2023, 04.17’de gerçekleşen büyük yıkım sonrasında da güçlenerek devam ediyor. Afet sonrasında Hatay’a insani yardım ulaştırmak için ülkelerinden yola çıkan Kwibong Hwang ve eşi Miyoung Kim’in, o dönemde Harbiye Semihe-Mehmet Karaali Ortaokulu Müdürü Abdullah ÇAPAROĞLU’nun sorumlusu olduğu […]

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.